Jüt Nedir ?

Jut BitkisiJüt Nedir ?

Jüt

Jüt, evrensel olarak kullanılan doğal bir lif, tropikal ve subtropikal kökenli ince bir çalı kabuğudur. Tiliaceae ailesine aittir. Bu ailenin iki türü olan Corchorus Capsularies ve Cochorus Olitorius’un lifleri, jüt ürünleri üretmek için kullanılır.
Tarımsal bitkileri üreten bu iki lif, alüvyon toprağına ihtiyaç duyar ve ağır yağışlar, yüksek sıcaklık ve rüzgarlı hava ile değişerek, parlak ve güçlü lif elde etmek için iyi yetişir.

Bangladeş,güneydeki Bengal Körfezi , Hindistan , Kuzey ve Doğu’daki Himalayalar arasında yer alan sayısız nehir ve kolla çevrili bir alüvyon tabakası olarak coğrafi konumu nedeniyle zengin ve bereketli büyümesi ve jüt ekinin yüksek verimi için tüm fiziko-iklim unsurlarını sağlamada eşsizdir.
Bu ihtisaslaşmış habitat ve iklim koşullarıyla donanmış bölge, her yıl yaklaşık yarım milyon hektarlık arazi, yerel sanayi ve ev ihtiyaçları ile endüstriyel hammadde olarak tüketim için , yaklaşık 1 milyon ton jüt elyaf yetiştirilmektedir.
Jüt ekimi yüzyıllar öncesine dayanmaktadır. Endüstri devriminin başlangıcında tekstil teknolojisinde yapılan büyük kırılma, jüt’ ü eski çağ korda ve halat kullanımlarından farklı olarak inanılmaz bir kumaş olarak ortaya çıkardı.
O zamandan beri sayısız eklemeler ve modifikasyonlar formunda ve yapısında yer aldı ve zaman içinde bu malzemeler, insan yaşamının vazgeçilmezleri haline geldi.

Jüt kumaşların kullanım alanları:

• Neredeyse her türlü tarımsal ürün, mineral, gübre, çimento vb. İçin ambalaj ve çuvallar
• Yün paketleri ve pamuk balyaları.
• Halat Takımı ve ipleri.
• Otomobillerin iç yaylarını ve döşemeli mobilyaların kaplanması için dokuma.
• Gemilerde kargo ayırıcısı.
• Madeni havalandırma ve bölme için baca örtüsü.
• Kablo içinde dolgu malzemesi.
• Çatı ve zemin kaplama malzemeleri
• Duvar kaplama ve döşemelik kumaş.
• Ayakkabı astarı.
• Moda Aksesuarları.
• Biyo-mühendislik ve erozyon kontrol kumaşı ve daha fazlası.
• Çanta Sektörü

Jüt ekimi ve ürünlerinin üretimi, Bangladeş’in sosyo-ekonomik durumunda hayati bir rol oynamaktadır. Bu arazinin yaklaşık 50 milyonu, doğrudan ya da dolaylı olarak jüt ve jüt üretimi ile ilgili çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır.Yaklaşık 35 milyon çiftçinin jüt yetiştiriciliği ile uğraştığı, 0,3 milyon vasıflı işçinin üretim sürecinde doğrudan ilişkili olduğu, yaklaşık 0,2 milyon kişinin doğrudan jüt, jüt malları, taşımacılık ve diğer ilgili iş alanlarında faaliyet gösterdiği görülmektedir.Jüt sektörünün GSYİH’ya katkısı yaklaşık% 5’tir.Jüt ve Jüt üretiminin ulusal istihdamdaki katkısı yaklaşık% l0 ile% 5 arasındadır.Ülkenin çiftçileri için ana para mahsulü olan jüt, kırsal ekonominin gelişmesine büyük ölçüde katkıda bulunmaktadır.Apikal ihale çekimleri ve jüt yaprakları, ülke genelinde zengin ve fakir bir şekilde tüketilen besleyici bir besin takviyesidir.Uzun sol kök, yakacak odun olarak kullanmak ve kırsal kulübelerin çitini yapmak için ortak ve bol alternatiftir. Kağıt hamuru ve parçacık-tahtası üretmek için odunun yerine konması ve bu yan sanayinin ülkedeki halihazırda geliştirilmiş ve işleyen müttefik endüstrilerinin bolluğuna bağlı olmasıdır.Bitkinin büyümesi sırasında dökülenleri, bir sonraki mahsulün iyi yetişmesi için toprağın verimliliğini devam ettirmenin yanı sıra zenginleştiren doğal gübre olarak bırakır.Jütün yıllık yenilenebilir bir ürün olarak yetiştirilmesi, biyo çeşitliliğin sürdürülmesine yardımcı olur.Doğal elyaf olan jüt, doğal özellikleri nedeniyle en çevre dostu üründür. Diğer insan yapımı yapay polimer elyaf ürünlere göre birçok çevresel avantajı vardır.

Jüt’ün bazı eşsiz çevre dostu özellikleri şunlardır:

• Jüt, higroskopikdir, içeriğine normal soluma ve nem sağlar ve böylece emtiaların sağlıklı depolanmasını sağlar.
• Doğal olan jüt, toprağın doğal yüzeyini tıkamayan biyo-bozunurdur. Bu nedenle, bitkiler ve toprak biyotası normalde büyüyebilir ve gelişebilir.
• Jüt insan vücudu ve doğa üzerinde bir bütün olarak olumsuz bir etkiye sahip değildir.

Jüt Nedir ?” için 1 yorum

  1. […] Dünyada ve Türkiye’de yeni trend olan Jüt Kanaviçe çantalar konusunda […]

Bir cevap yazın

EnglishTürkçe