Hangi Alışveriş Çantası ?

Hangi Alışveriş Çantası ?

2019 yılı ile birlikte hayatımızı değiştiren konulardan biri de plastik poşetlerin ücretli hale gelmesi ,poşetlerin ücretli hale gelmesinden sonra bir çok marketin , firmanın ve sivil topum kuruluşlarının alternatif çantalara yönelmesi. Plastik poşetlerin yerini Ham bez çanta , Jüt çanta (PP veya Kaneviçe) ,  Karton çanta veya Tela (Nonwoven) Alışveriş çantaların almasına yol açtı.

Çanta Tiplerine göre kullanım sayıları

Peki firmanız için veya kullanıcı olarak hangi çantayı tercih etmeliyiz?

Bunun içi öncelikle ülkemizde üretilen çantalara bir göz atmalıyız;

Ham Bez Çanta

Tela (Nonwoven) Çanta

Jüt Kanaviçe Çanta

Karton veya kraft çanta (kese kağıdı)

Ülkemizde sıklıkla yukardaki çanta tipleri kullanılmakta bunları çeşitli kategorilerde değerlendirmek mümkün öncelikle kullanılma sayılarına bakacak olursak;

Alışveriş Çantası

Kağıt ve kraft çantalar 3 , Plastik poşetler 3-5 , Tela(Nonwoven) çantalar 10-11 , Ham bez çanta ve Jüt Çantalar 100 ün üzerinde kullanılmakta.

Kağıt ve Kraft çantalar doğada tamamen çözünmelerine rağmen üretimleri için ormanların kesilmesi ve dayanıksız olmaları onları geri plana itiyor.

Ham Bez ve Jüt Kanaviçe çantalar doğal ve uzun seferler kullanılmalarıyla öne çıkıyorlar Gösterişli ve sağlam yapıları tercih sebeplerini artırıyor.

Jüt PP ise çok sağlam gösterişli Maliyet etkin olmasına rağmen ancak geri dnüşüm tesislerinde dönüştürülebiliyor.

Bu bilgiler ışığında ideal bir çantanın:

  • Doğal malzemeden yapılmış olması
  • Geri Dönüştürülebilir olması
  • Dolaşımda uzun süre kalması  (Özellikle reklam maliyetini düşürmesi açısından , elinde firmanıza ait bir çantayla gezen kişi uzun süre sizin reklamınızı yapacaktır)
  • Üretilirken doğaya dost teknolojiler kullanılması (Ham bez doğa dostudur ancak üretilirken çok fazla su ve enerji harcanır)
  • Defalarca kullanılabilir olması
  • Görsel özelliklerinin bulunması gerekir

Çantaların doğaya etkilerini azaltmanın en önemli yolu onları olabildiğince çok kullanmak ve alışverişe çıkarken yanımızda çantalarımızı taşımak

Takip edilen ,,,

Bir cevap yazın

EnglishTürkçe