2. Nesil Ultrasonik dikişli Tela ( Nonwoven) çantalar daha çevreci daha uzun ömürlü

2.Nesil Ultrasonik çantalar

2019 Ocak ayı ile yürürlüğe giren yasa ile naylon poşet kullanımı önemli ölçüde azaldı ilerleyen yıllarda tamamen yasaklanmasıyla büyük ölçüde ortadan kalkması öngörülüyor.

Naylon poşetlerin yerini farklı malzemelerden bir çok çanta aldı. Bunlar;

Tela (Nonwoven) , Kraft , Karton , Laminasyonlu Tela çantalar , Jüt PP çantalar , Laminasyonlu Jüt PP çantalar ve Jüt kanaviçe çantalar.

Bu grubun içerisinde yer alan Tela çantalar ekonomik ve kolay üretilebilmeleriyle öne çıkarken dikişlerinin zayıf olması nedeniyle müşteriler diğer çanta gruplarına yöneldiler.

Piyasada hem ekonomik hem de sağlam çanta ihtiyacı doğdu.

Aynı zamanda çevreci ,ekonomik hızlı üretilen ve görsel özellikleri de olan bir çanta arayışı başladı ve en sonunda 2. Nesil Tela (Nonwoven) çantalar bu ihtiyaçtan ortaya çıktılar.

2.Nesil Ultrasonik Tela (Nonwoven) Çantalar

Bu çantaları diğerlerinden ayıran en önemli özellik ultrasonik dikişlerin deki ve modellerindeki farklılıktır.

Ultrasonik Dikiş

Ultrasonik dikiş Yüksek ses frekansı ve ısıyla iki malzemenin birbirine kaynaklanmasıdır.

Çanta yapımında 1.nesil çantalar da bu tek çizgi şeklindeki bir hat iken , 2.Nesil çantalarda 3 çizgi şeklinde bir hattan oluşur dolayısıyla ek yerlerinden açılma olmaz ,daha kalın kumaş kullanılabilir ,daha uzun ömürlüdür , daha gösterişlidir ilerleyen teknolojiyle hem kısa hem uzun sap takılabilir

Modeller

Daha önce 3D yani hem alttan hem de yandan körüklü çanta yapmak üreticileri zorluyordu. Çantaların ters çevrilme işlemi üretimin yavaş olması bunu etkileyen en büyük etkenlerdi.

2. Nesil bu zorlukları otomasyonla ortadan kaldırarak 3d modelleri yani alttan ve yandan körüklü çantaları çok hızlı düzgün(ütülü) şekilde üretmektedir.

Bu çantalarda aynı zamanda Tela Kumaşın üzerine opp laminasyon yapılarak da , 2. Nesil Laminasyonlu Tela çantalar olarak da üretilebilir

2.Nesil PP Çantalar

2.Nesil Jüt PP Ultrasonik dikişli çanta
2.Nesil Jüt PP Ultrasonik dikişli çanta

Bu çantalarda Şeker çuvalı olarak bilinen kumaşın aynı makineler de üretilmesiyle elde edilir daha önceden ultrasonik dikiş yapan bu makineler bu kumaşlardan çanta üretemezken artık güçlü ultrasonik dikiş sayesinde bu kumaşlardan da çok uzun ömürlü sağlam ve görsel çantalar üretilmektedir.

Aşağıda 1. ve 2. Nesil karşılaştırmasını görebilirsiniz

Takip edilen

Bir cevap yazın

EnglishTürkçe